Açık Öğretim Lisesi Mezuniyet Şartları

Açık Öğretim Lisesinden mezun olabilmek için aşağıdaki 4 şartın tümünün yerine getirilmesi gerekir. Bu şartları sağlayan öğrencilerimiz mezun olabilirler. Aksi durumda mezun olamazlar.

Açık Öğretim Lisesi Alansız Öğrenci Mezuniyet Şartları;

  1. Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması,

  2. Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,

  3. Ortak derslerin tamamını başarması ya da muaf olması, (Dil ve Anlatım  ve şimdiki sistemde Türk Dili ve Edebiyatı hariç, bu dersin mutlaka başarılması gerekir),

  4. Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava girmiş olması, gerekmektedir.( Örgün eğitimden son sınıfta geçen öğrencilerin kredileri tamam olsa bile açık lise sınavına girmeden mezun olamazlar.)

Not: Dil ve Anlatım dersi zorunlu ortak bir derstir ve bu dersten hiçbir şekilde muaf olunamaz. Dil ve Anlatım veya yeni sitemde Türk Dili ve Edebiyatı dersi dışındaki ortak derslerden 3  kez sınavına girilip başarısız olunan derslerden muaf tutulursunuz. Ancak muaf  olduğunuz dersin kredisini sisteme yansımaz ve not ortalamasına etkili değildir. Muaf olduğunuz derslerden dolayı krediniz eksik kalırsa, bu derslerden alamadığınız krediyi seçmeli derslerden seçip toplam kredinizi tamamlayabilirsiniz veya muaf olunan ders istenirse tekrar seçilebilirsiniz, muaf dersin geçilmesi durumunda bu dersin de kredisi kredilerinize yüklenecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir